BLACK COCO’s

Ve efsanelerde bu gün! Ömer Faruk Aydın, daha önce yaşamış olduğum sahte Black Coco’s maceramdan sonra haykırışlarımı duyarak "Birol bey lütfen bizim elimizdekileri kullanın, deneyin ve bize dönüş yapın, analizleriniz ve değerlendirmeleriniz bizim için önemli" dediler. 

Kömür konusu bence en az tütün kalitesi kadar önemli ayrılamaz bütünün iki eşit parçasıdır. Neden derseniz, kalitesiz kömürde içilen dünyanın en iyi, en pahalı tütünü de olsa baş ağrısı ve mide bulantısı kaçınılmaz olacaktır. Damak tadı olarak ise, eğer bir expert iseniz kötü, yanık, acı bir kömür tadı gelecektir. Bu sebeple her yazımda belirttiğim gibi en önemli 3 faktör; tütün, lüle ve kömür üçlemesini baz alarak, kömür kategorisinde üst sıralarda kendine yer bulan Black Coco’s incelemesi ile sizlerleyim.
 
Nargile experleri kömürü 7 ayrı test kriteri ile inceliyor. Ben de bu gün Black Coco's kömürünü aynı 7 kritere göre değerlendirip en son kişisel fikirlerimi ve Black Coco's kömürünün genel kömür piyasasındaki yerine işaret edeceğim.
 

1 Karbonizasyon

Kömürün kömür olabilmesi için karbonizasyon ilk şarttır. Kömür, üretildiği malzemenin yüksek ısılarda karbonize edilmesiyle oluşur ve Black Coco's bunu en iyi yapanlardan biri. Bu sebeple de yakıldığında en az seviye koku yaymakta. İyi karbonize edilmemiş kömürün, eser iz miktarı yüksek, kül oranı fazla, atık gramaj miktarı yüksek olur. Black Coco's kömüründe arta kalan kül hem miktar olarak küçük, hem gramaj olarak düşüktür. Bir kül ne kadar beyaz renkte ise içindeki yabancı elementler de o kadar azdır ( birleştirici yapıştırıcılar doğal ise koyu renkli kül kalabilmekte fakat kalan külün rengi koyu olsa da gramaj ve kütle olarak minimum olmakta) 
 

2 Karbon monoksit

Kömürü elde ettik, karbonize ettik. Peki yaktıktan sonra içime etkileri nelerdir, işte burada da devreye karbon monoksit değerleri girmekte. Bunun ölçümü ise CO2 sensör olarak geçer ve par değeri ile ölçülür. Her oranı tehlikeli olması ile birlikte, sık solunan değer sağlıkta önemli sorunlara neden olmaktadır. Nörolojik bulgular şunlardır: 
 
 Baş ağrısı, baş dönmesi, güçsüzlük
 Letarji, konfüzyon, ajitasyon, depresyon 
 Senkop, nöbet, görme bozukluğu
 İdrar ve gaita inkontinansı
 Hafıza ve yürüme bozuklukları
 Koma
 
Bu değer için konuşursak Black Coco's piyasadaki rakiplerinin altında.
Yanarken çıkan duman, is, koku minimum seviyede..
 

3 Yanma süresi ve Yanma eğilimi

Yanma eğilimi, bir közün ne kadar hızlı köz olduğu anlamına geliyor ki, bu da kömürün karbonize edilmesi ile direk alakalı. Eğer iyi karbonize edilmişse hızlı köz olmakta. Black Coco's da hızlıca köz oluyor. Tam kızgın köz ocağında 5 dakika içinde tamamen köz oldu. Yanma süresi ocaktan aldığım andan itibaren 60 dakika net performans verdi; ilk 45 dakika yüksek kalori ile 15 dakika tatmin edici miktarda duman vererek..
 

4 Rutubet ve Nem 

Nem oranı %5 seviyesini geçmemekle birlikte, saklama koşulları ile doğru orantılıdır. Unutmayın ki fazla rutubetli kömür, ağır kokup çok karbonmonoksit üreteceği gibi, güneş altında ya da sıcak bir ortamda kurutulan kömür de yanma süresini kısaltıp sizi üzecektir.
 

5 Kalori Enerji Miktarı kjl

Yakıt oranı
= Sabit Karbon / Volatil Madde
Balast
= Kül (ar) + Toplam Nem
Kalori enerji miktarı, yukarıdaki formüllere bağlı kalarak basitçe hesaplanmıştır.
Ve bu hesapta Black Coco's değerleri 1 kg/7400 kjl çıkmaktadır. Bu da rakiplerine karşı ciddi bir kozdur.
Bu sebeple, Black Coco's tek kömür közlük kullanan arkadaşlara gerçek manada yardımcı olacaktır. Ben her tür közlük ile tam verim aldım. Özellikle tek közlük kullanmayı severim; alchemist, plankton, nukro fire, lomint..
Hepsinde etkili bir yanma yakaladım.

6 Atık iz element

Bu da bize kömürün geride bıraktığı kül, artık boyutu ve renk ile yardımcı oluyor.
Resimlerde de gördüğünüz gibi yandıktan sonraki boyutu %70 küçülmüş, ağırlığı %93 azalmış, rengi ise orta koyuluktadır. Black Coco's iyi kömür olma standartlarının üstündedir.
 
Bir kömürü yanma bittikten sonra geride bıraktıkları ile değerlendirin yani. Kül miktarı gramaj olarak az mı çok mu, kül kum gibi mi yoksa sigara külü gibi mi? En makbulü beyaza en yakın renkte, sigara külü gibi uçuşkan, gramaj olarak da en hafif olanıdır.
 

7 Sonuç: Koku ve Lezzet

Koku ve lezzet kısmı; karbonmonoksit miktarı, katkı maddeleri ve nem ile doğru orantılıdır. Black Coco’s ise tüm verileri ile üst seviye olduğunu kanıtlamıştır. Yanma esnasında rahatsız etmeyen bir ilk yanma kokusu vardır. İçim esnasında ise kömürü hava aldırmayacak kadar kapatıp sönme kararma aşamasına getirmediğiniz müddetçe herhangi bir kötü koku, yanık, is tadı almıyorsunuz, aromayı lezzetli bir şekilde alabiliyorsunuz.
 
Analiz raporu ve değerlendirme
Black Coco’s nargile dünyasına çok hızlı bir şekilde girerek bomba etkisi yaratmıştır.
Kömür inanılmaz hızlı hazırlanıyor, çok temiz ve lezzetli, aromaya pozitif etkisi var. Kömür alacak arkadaşlar için yüksek kalorili, uzun içimli, temiz ve düşük iz element miktarı ile 26 mm kömürler içinde tercihlerinin üst sıralarında yer alması gereken bir kömür..
Herkese afiyet olsun..